הקמת עסק

פתיחת עסק היא סוגיה מורכבת שמחייבת מן היזם לערוך בדיקות מקיפות ומעמיקות.

  • ראשית, יש להכיר את ההתייחסות בחוק מבחינת ההבדלים בין עוסק פטור ועוסק מורשה לבין הקמת חברה בע”מ.
  • שנית, הקמת עסק דורשת הגשת דוחות כספיים וקבלת שירותי הנהלת חשבונות מול רשויות מס הכנסה, מע”מ והמוסד לביטוח לאומי.

הבה נבחן מקרוב יותר את המאפיינים הללו:

עוסק פטור מול עוסק מורשה

עוסק פטור לא נדרש לחייב לקוחות בתשלום מע”מ. בפועל, דבר זה אומר שעוסקים פטורים הפועלים מול קהל יעד המורכב מלקוחות פרטיים מתמחרים את השירותים שלהם במחירים נמוכים ואטרקטיביים יותר מאשר עוסקים מורשים. כמו כן, עוסק פטור מחויב בהוצאת קבלות ולא חשבוניות מס – והוא נדרש לדווח על הכנסות פעם בשנה בלבד. עם זאת, כדאי להכיר כי ישנה רשימת מקצועות שעבורם לא ניתן להירשם כעוסקים פטורים אלא רק כעוסקים מורשים.

עוסק מורשה הוא בעל עסק שמחזור ההכנסות שלו גבוה מהתקרה הקבועה בחוק עבור עוסק פטור (תקרה זו משתנה אחת לתקופה – ומתעדכנות באתר רשות המסים בישראל), או לחילופין בעל מקצוע שמחויב על פי חוק להירשם כך ברשויות המס. בניגוד לעוסק פטור, עוסק מורשה מחויב בהוצאת חשבוניות, בתשלום מע”מ ובדיווח דו-חודשי. מנגד, עוסק מורשה יכול לדרוש לקבל בחזרה את המע”מ בגין הוצאות מוכרות ששייכות לפעילות העסק.

מה מאפיין פתיחת חברה?

פתיחת חברה בע”מ (“בערבון מוגבל”) יוצרת ישות משפטית חדשה, אשר נחשבת לישות עצמאית. היתרון של הקמת חברה מתבטא, בין היתר, באפשרות לדחות חלק מתשלום המס ותחת זאת להשתמש בהכנסות לטובת פיתוח החברה, רכישות המיועדות להגדלת הפעילות, ביצוע השקעות, חיסכון בבנק ועוד.

כדאי להקים חברה או לפתוח עוסק מורשה / פטור?

על מנת להחליט באיזה אפיון עסקי כדאי לפעול, חשוב להבין ראשית שהקמת עסק מצריכה היכרות עם מערך שיקולים שונים שקשורים לא רק לגובה המחזור הצפוי, אלא גם לשירותי הנהלת חשבונות וגם לקבלת החזר מס הכנסה.

בעסק מכל סוג שהוא, הדבר החשוב הוא להתאים את אופי הרישום לסוג הפעילות ולעבוד לפי החוק. רוצה לפתוח עסק חדש? משרדנו ישמחו לעמוד לרשותך בטלפון 0733266463/0523892389.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Open chat
1
שלום,
הקלק שוב על הכפתור להתכתב עימי בווטסאפ - רו"ח יניר כתב
דילוג לתוכן