עוסק פטור, עוסק מורשה או בכלל חברה בע”מ – כיצד כדאי להתאגד?

אחד השירותים העיקריים הניתנים על ידי רואה חשבון מתבטא במתן המלצות לגבי צורת התאגדות עסקית. במישור הפרקטי, ההתלבטות היא בין הקמת עסק ורישום כעוסק פטור או עוסק מורשה – לבין הקמת חברה בע”מ. עם זאת, יש גם שיקולים אישיים שמצטרפים לסל שירותי הנהלת חשבונות וגם בהם צריך להתחשב כדי לקבל החלטה מושכלת.

מאפייני עוסק פטור

עוסק פטור לא נדרש לחייב לקוחות בתשלום מע”מ ולפיכך גם פטור מתשלום המס במהלך השנה. לפיכך, עוסק פטור שמכונה גם “עוסק זעיר” יכול לתמחר שירותים ומוצרים במחיר נמוך יותר לעומת עוסק מורשה וחברה בע”מ וחובת הדיווח שלו היא שנתית.

מאפייני עוסק מורשה

עוסק מורשה מוגדר לפי החוק כעצמאי שמחזור העסקאות שלו גבוה מתקרת העוסק הפטור. לחילופין, ישנה רשימה של בעלי מקצועות שהחוק לא מאפשר להם להירשם מלכתחילה כעוסק פטור אלא כעוסק מורשה בלבד. כמו כן, עוסק מורשה מחויב בהוצאת חשבוניות מס, בגביית מע”מ, בדיווח דו-חודשי ובתשלומי מס הכנסה לפי מדרגות המס.

יתרונות וחסרונות של פתיחת חברה בע”מ

חברה בע”מ דומה מבחינת אופי הגבייה לעוסק מורשה אך בה קיימת גם הגנה על בעלי החברה, כמו גם חובת דיווח מוקפד יותר על הכנסות ומאפיינים נוספים שכדאי לקחת בחשבון. במקביל לכך, במקרה של הקמת חברה רווחית, ביכולתם של הבעלים לדחות חלק מתשלומי המס ולהשתמש בהם עבור פיתוח והשקעות.

כך מקבלים החלטה נכונה

החלטה נכונה על פתיחת עסק וצורת ההתאגדות היא פונקציה של התחום, צפי ההכנסות ומספר העובדים. כמו כן, אפשר להתחיל כעוסק פטור ולצמוח לעוסק מורשה וחברה בע”מ אם זה מומלץ על ידי רואה חשבון.

נציגנו ממתינים לפנייתך על מנת לסייע לך בתהליך קבלת ההחלטות טרם ההתאגדות העסקית.

טלפון לבירורים 0523892389/0733266463.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Open chat
1
שלום,
הקלק שוב על הכפתור להתכתב עימי בווטסאפ - רו"ח יניר כתב
דילוג לתוכן