שכיר או עצמאי – יתרונות וחסרונות

אדם שביכולתו להעניק שירותים לגוף מסוים הן כעצמאי והן כשכיר – עומד לא אחת בפני דילמה בעלת השלכות רבות. באופן עקרוני, לכל חלופה יש יתרונות וחסרונות משלה, כמו גם השפעה על הקריירה בטווח הארוך. נוסף על כך, פתיחת עסק לצורך הענקת שירותים כעצמאי מתבצעת באופן שונה בהשוואה להקמת חברה בע”מ, אך בכל מקרה תמיד ישנו צורך בקבלת שירותי הנהלת חשבונות, בהיקף המתאים לאופי הפעילות.

היתרון והחיסרון של הקמת עסק

עוסק פטור, עוסק מורשה או אנשי מקצוע שמחליטים על הקמת חברה זכאים לקזז הוצאות שונות שיש להם לצורך ייצור ההכנסה. כמו כן, במודל הנכון, השכר ברוטו של עצמאי אמור להיות גבוה יותר מזה של שכיר שמבצע את אותה עבודה – וזאת ממגוון סיבות.

החיסרון בעבודה כעצמאי הוא חוסר יציבות. מלבד העובדה שעצמאי נדרש לשווק את עצמו ולדאוג לפרסום ויחסי ציבור, אין לו הכנסה קבועה ונכון להיום גם אין לו את התנאים הסוציאליים שאותם מקבלים שכירים. במקביל, עצמאי נדרש לפתוח תיקים ברשויות המס, לשלם בתדירות דו-חודשית למס הכנסה ומע”מ ולהיעזר בשירותי ראיית חשבון כאשר מגיעה אליו דרישה להגשת הצהרת הון ראשונה.

היתרון והחיסרון של עבודה כשכיר

שכירים נמנעים מהאפשרות של פתיחת חברה כאשר הם רוצים לעבוד בראש שקט וליהנות ממשכורת שנכנסת בתאריך קבוע. אם המעסיק הגון, השכיר גם יכול להבטיח תנאים סוציאליים שלא מתנגשים עם האפשרות להגיש בקשה עבור החזר מס הכנסה בגין הקריטריונים הקבועים בחוק.

מצד שני, עבודה כשכיר מגבילה את היכולת של העובד להתפתח מבחינה כלכלית – ורף ההכנסה הפוטנציאלי שלו נמוך משמעותית בהשוואה לעוסק פטור, עוסק מורשה ובעל חברה. זו הסיבה בגללה מדובר בסוגיה מורכבת שמחייבת שיקולים מעמיקים.

צוות המומחים מבית ה.י. הנהלת חשבונות בע”מ כאן כדי להבין יחד עמך את התמונה המלאה לאורך תהליך של מעבר מעבודה כשכיר לעצמאי או להיפך – ולעזור לך לקבל את ההחלטות בעיניים פקוחות.

טלפון לבירורים 0523892389/0733266463.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
Open chat
1
שלום,
הקלק שוב על הכפתור להתכתב עימי בווטסאפ - רו"ח יניר כתב
דילוג לתוכן